Sektör Gazetesi

Macron ve Boris Johnson’dan Bağdadi açıklaması

DAEŞ lideri Ebubekir El Bagdadi’nin ABD askerleri tarafından Suriye’nin kuzeybatısında düzenlenen bir operasyonla öldürülmesine dünyadan da tepkiler geliyor.

Kızılay Web Banner 728X090
Macron ve Boris Johnson’dan Bağdadi açıklaması
12
28 Ekim 2019 - 7:13

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Bağdadi’nin öldürülmesinin DAEŞ için büyük bir darbe olduğunu ancak bunun sadece örgüte karşı savaşta bir aşama olduğunu kaydetti.

 

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Terörist için erken emeklilik ancak örgütü için değil” ifadelerini kullandı. Parly, Amerikalı müttefiklerine teşekkür ederken kalbinin Bağdadi ve onu izleyen suçluların kurbanlarıyla birlikte olduğunu söyledi.

İNGİLTERE

 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter’dan yazdığı mesajda “Bağdadi’nin ölümü terörle mücadelemiz için önemli bir an. Ancak DAEŞ’in kötülükleriyle mücadelemiz hala bitmedi. Koalisyon ortaklarımızla DAEŞ’in ölümcül, barbar eylemlerini tamamen ve sonsuza dek sona erdirmek için birlikte çalışacağız” dedi.

IRAK

Irak hükümeti tarafından yapılan açıklamadaysa “Fedakar bir ekibin bir yıldan uzun süredir devam eden çalışmaları sayesinde Irak Ulusal İstihbarat Servisi terörist Ebu Bekir El Bağdadi’nin yerini Suriye’nin İdlib bölgesinde kesin olarak saptamayı başardı” ifadelerini kullandı.

Açıklamada “Bunu takiben ABD güçleri Irak istihbaratıyla koordinasyon içinde terörist El Bağdadi’yi yok etmek için bir operasyon yürüttü” denildi.

SON EKLENEN FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.